Bitcoin’deki Çöküşün 3 Olası Nedeni?

Bitcoin-Kripto-Piyasa-Çöküş

Bitcoin‘deki çöküş, bu gün iki önemli destek seviyesinin de altına düştü. BTC’nin bu son düşüşü beklenenden kat kat yüksek oldu. ABD enflasyon verilerinden dolayı tetiklenirken, yatırımcıları piyasadan uzaklaşmasını sağlayan başka faktörler de vardı.

Enflasyon verileri ve hisse senetlerindeki düşüş, Bitcoin fiyatını etkiledi

Bitcoin bir gün içinde %15 düştü, şuan 28.000 dolar civarıdan işlem görmektedir. Bu, 2020 Aralık ayından itibaren BTC’nin en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Geçtiğimiz kasım ayındaki rekor seviyesinden bu güne kadar değerinin yaklaşık %66’sını kaybetti. Uzmanlara göre BTC daha da düşebilir. Kıdemli analist Peter Brandt, 27.000 doları taban fiyat olarak görüyor. BTC, Çarşamba günü ABD’nin TÜFE verilerini açıklamadan önce 31 bin dolar civarında seyrediyordu. Ancak lider kripto para BTC, ABD’nin enfalsyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesinden birkaç dakika sonra 28 bin dolara hızlı bir düşüş yaptı.

Enflasyon verileri, Mart ayına nazaran biraz düşmüş durumda ancak istenen seviyenin hala çok çok üzerinde geldi. Bu istenen seviyeye gelmesinin çok daha uzun süreceğini gösteriyor. Bu durum, Federal Rezerv tarafından daha fazla faiz artışına neden olacak ve bu durum BTC’nin tekrar düşmesine ve toparlanmasının daha fazla zaman almasına neden olacak. FED’in daha önce yaptığı faiz artışı da sert düşüşlere neden olmuştu. ABD enflasyon verilerindeki artış borsalarda da düşüşe sebep oldu. S&P 500 %1,7 düşerken, Nasdaq ise %3 civarında gerilerdi. BTC’nin ABD borsaları ile olan bağlılıklarını düşünürsek, hisse senetlerindeki kayıpların BTC fiyatını daha da etkilemesi bekleniyor.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir