BLOCKCHAIN

BLOCKCHAIN NEDİR?

Sistemi herhangi bir merkeze veya kişiye bağlı değildir. Sistem bu sisteme adapte olmuş cihazlar tarafından yapılmaktadır. İşlemler ise bu anonim cihazlar tarafından yapılır ve dışarıdan gelen bir müdahaleye tamamen kapalıdır. Blockchain, diğer internet sistemlerinin tüm verilerini bir merkezde toplamaktansa birden fazla cihaz veya bilgisayara dağıtır. Bu sayede bu verilere dışarıdan yapılabilecek müdahaleleri engellemektedir.

Bitcoin Güncel Fiyatı

Blockchain veri tabanı, yalnızca kullanıcılarına değil herkese açıktır. Böylece kontrolün sağlanması, denetimi, ulaşılabilirliği şeffaftır. Bir blok içinde kayıtlı olan işlemleri, cüzdan adreslerini, Transaction ID (gönderim kodu) ve miktarlar herkes tarafından kontrol edilebilmektedir.

Blockchain sistemi tüm kullanıcıların cüzdan adresleri, işlem yapıldıkça blockchain tarafından kaydedilir ve tekrarlayan işlemlerin önüne geçilmiştir.

Blockchain-Veri-Sistem

BLOCKCHAIN NASIL ÇALIŞIR?

Yapılan her işlemin blockchain ağında kriptografik bir karşılığı vardır ve yapılan işlemler blokları doldurduğunda yeni bir blok oluşturur bu blokların birbirine bağlı olduğu ve her yeni bloğun kendisinden önceki blokların kodlarını bünyesinde barındırmaktadır.

İşlemler tekrarlandıkça bloklar arası bir zincir oluşmaktadır. Bloklardan biri tamamlanınca bir “Hash” kodu oluşturur ve bir sonraki blok bu “Hash” kodunu baz alarak yeni bir blok oluşturmaya başlar. Bu “Hash” kodu sayesinde kopya bir blok oluşturmanın önüne geçilmiştir.

Blockchain-ağ-zincir

Blockchain üzerinden yapılan varlık gönderim işlemleri, bankalar ile yapılan işlemlere göre hem daha ucuz hem de daha hızlı olmaktadır. Cüzdanınızdan yaptığınız gönderim blockchain ağı üzerine işlenir. İşleme dair bilgiler bütün olarak oluşturulur (Cüzdan adresiniz, alıcı cüzdan adresi ve miktar detaylarını barındıran ve gönderiminize ait bir Transaction ID kodu olarak).

Bu kod ile gönderiminizi takip edebilirsiniz. Transaction ID kodu ile gönderiminize ait tüm detayları blockchain ağında bulabilirsiniz. Alıcı cüzdan, gönderici cüzdan, miktar, kaç onay aldığı, kaçıncı blokta olduğu ve ödeyeceğiniz fee ücreti gibi detayları bulabilirsiniz.

Blockchain-Avantaj-NFT

BLOCKCHAIN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Bir merkeze veya kişiye bağlı kalmadan işlemlerin güvenli, ucuz ve hızlı yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Blockchain üzerinde yapılan tüm işlemlerin kontrol edilebilmesi sistem üzerinde yapılabilecek müdahale ve kötü yönlü etkilerin önüne geçmektedir.
 • Blockchain ağı ile ilgili verilerin dağınık olarak saklanması dışarıdan gelebilecek tüm saldırıları engellemekte ve güvenli bir sistem sunmaktadır.
 • Temelinde bir matematik formülüne bağlı olması ve otomatik olarak çalışmasından dolayı hata ihtimali bulunmamaktadır.
 • Blockchain sistemine dahil olan cihazların dağınık olması sisteme herhangi bir müdahaleyi engellemekte ve şeffaflık sunmaktadır.

BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİNİN GELECEĞİ

Blok zinciri her ne kadar Bitcoin ile ön plana çıkmış olsa da, blok zinciri aracılığıyla gerçekleştirilebilecek işlemler zamanla kripto paraların ötesine geçmiştir. Öyle ki, blok zinciri, potansiyel olarak internetten daha güçlü bir teknoloji olarak ifade edilmektedir.

Gelecekte blok zinciri ile gerçekleştirilmesi mümkün olan/olacak işlemlerin bir kısmına değinelim.

 • Seçimler, şeffaf ve güvenli bir şekilde blok zincirlerin merkezi olmayan web uygulamaları aracılığıyla yapılacaktır.
 • Göç ve sınır kontrolü ile ilgili faaliyetler blok zincirine kaydedilecek ve pasaport kontrolü, dünyadaki tüm limanlara giriş ve sınır teşkilatları arasında paylaşılan bir blok zinciri aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir.
 • Kriptografi ve dağıtık sistem araştırmaları yeni seviyelere ulaşacak ve üniversiteler ve eğitim kurumları kripto ekonomisi, kripto para birimleri ve blok zincirleri üzerine özel dersler vereceklerdir.
 • Yapay zeka, blok zincirlere hâkim olacak ve böylece insanlar adına rasyonel kararlar verebileceklerdir.
 • Blok zincirler sanat ve medya için DRM (dijital haklar yönetimi) hizmetleri sağlamak için kullanılacak ve tüketici ile üretici arasında doğrudan iletişim sağlayarak tüketicilere içerik sunmak için kullanılabilecektir. Bu, üçüncü bir tarafın değerli malların lisanslanmasını ve hak yönetimi ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.
 • Dijital kimlikler blok zincirinde rutin olarak yönetilecek ve oylama, vergilendirme ve fon dağıtımı gibi farklı hükümet işlevlerini blok zinciri etkin platformları aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir.

BLOCKCHAIN HABERLERİ

BLOCKCHAIN teknolojisi hakkında güncel ve son dakika haberlerini takip edebilirsiniz.

En çok kazandıran Kripto paralar