DEV KRİPTO BORSASININ YÖNETİCİSİ TUTUKLANDI!

Dev-Borsa-Yönetici-Tutuklandı-Coinbase

ABD’li yetkililer, Coinbase eski yöneticilerinden birini tutukladılar. Nedeni ise; ilgili kişinin ürün yöneticisi olarak çalıştığı dönemde Coinbase’de listelenecek tokenleri öncesinde kardeşi ve arkadaşına haber vermesi.

listelemeden sorumlu birimi yönetiyordu!

Perşembe günü tutuklanan Ishan Wahi, Coinbase’in listelemeden sorumlu birimini yönetiyordu.

Yetkililer yaptığı açıklamada, “Bu tutuklama, Web3’ün kanunsuz bir bölge olmadığını bir kez daha herkese hatırlatmış oldu” dedi. “Bu suçlarla ilgili mesajımız açık: Dolandırıcılık dolandırıcılıktır, ister blok zincirinde ister Wall Street’te olsun, dolandırıcılıktır.” Coinbase’in soruşturmayla işbirliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Coinbase, son aylarda eklenenler de dahil olmak üzere 150’den fazla token ticaretine izin veriyor. Platformun ABD’nin en büyük kripto borsası olma durumu nedeniyle, yeni tokenler listelendikten hemen sonra genellikle bir ilgi ve fiyat artışı yaşanabiliyor.Ishan Wahi’ye yöneltilen suçlamalara göre, kendisi tokenler borsa tarafından listelenmek üzereyken kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’ye bilgi verdi ve Nikhil Wahi ve Ramani bu bilgileri en az Haziran 2021’den Nisan 2022’ye kadar düzinelerce token ticareti için kullandı ve 1 milyon dolardan fazla kâr elde etti.

Savcılar konuyla bağlantılı üç kişiyi elektronik elektronik dolandırıcılıkla suçladı ve SEC onları içeriden bilgi ticareti yapmakla suçladı.

Tutuklanan 26 yaşındaki Nikhil Wahi’nin avukatı yaptığı açıklamada müvekkilinin yanlış bir şey yapmadığını söyledi. Wahi’nin avukatı, “Bu savcılar masum davranışları suç saymaya çalışıyorlar çünkü bir günah keçisi arıyorlar çünkü son zamanlarda pek çok insan kripto para biriminde para kaybetti” dedi.

Coinbase’in baş hukuk görevlisi ise, “Herhangi bir yasa dışı davranış, çok ciddiye aldığımız bir şeydir. Buna sıfır toleransımız var” dedi. Coinbase’in olası bir içeriden bilgi sızdırma sorunu olduğunu öğrendikten sonra derhal bir soruşturma yürüttüğünü ve Wahi’yi ücretsiz idari izne çıkardığını söyledi.

ABD’li savcılar, Coinbase’de listelenen tokenlere yapılan alışılmadık derecede iyi zamanlanmış yatırımlar hakkında sosyal medyada şikayetlerin ortaya çıkmasından sonra Nisan ayında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma, yetkililerin Wahi’nin ülkeyi terk etmesini engellediği Mayıs ayı ortasında hız kazanmıştı.

Savcılara göre Coinbase, şüpheli ticaret faaliyetine ilişkin iç soruşturmasının bir parçası olarak Seattle’da bulunan Wahi ile 16 Mayıs’ta bir röportaj ayarladı. Bir gece önce Wahi, Yeni Delhi’ye 11 saat içinde kalkması planlanan bir uçuş için tek yönlü bir bilet aldı.Ertesi gün, görüşmenin başlamasından yaklaşık 35 dakika önce Wahi, iddianameye göre, Coinbase’in güvenlik operasyonları direktörüne “eve geri dönmek zorunda olduğunu” ancak toplantının yeniden planlanabileceğini belirten bir e-posta gönderdi. 11 saatlik süre içinde Wahi, kardeşini ve Ramani’yi arayıp mesaj attı ve onlara Coinbase’in iç güvenlik direktöründen aldığı mesajların görüntülerini gönderdi.

Wahi uçağına binmeden önce kolluk kuvvetleri havaalanında bekliyordu. Toplantıyı bir sonraki haftaya ertelemek konusunda açıkça istekli olmasına rağmen, havaalanına “diğer eşyaların yanı sıra üç büyük bavul, yedi elektronik cihaz, iki pasaport ve çok sayıda başka form da dahil olmak üzere çok sayıda eşya” getirmişti.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir