El Salvador Başkanı, 44 ülkenin temsilcileriyle Bitcoin hakkında toplantı yapacak

ElSalvador-Bitcoin-Toplantı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter‘da Bitcoin‘i görüşmek üzere 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesinden temsilcilerle bir araya geleceklerini söyledi.

Nayib Bukele, Pazar günü Twitter’da paylaştığı bilgilerde, finansal içerme, ekonominin dijitalleşmesi, banka dışı finans, Bitcoin’in El Salvador’da kabulü ve ülkeye faydaları gibi konuları görüşmek üzere bugün ülkeden temsilcilerle bir araya geleceğini duyurdu. Ülkeye toplantıya katılacak ülkelerin temsilcileri ağırlıklı olarak Güney Amerika, Güney Asya ve Afrika’dan geliyor.

Gelişmekte olan ülkeler El Salvador ekonomi modelini yakından takip ediyor

Toplantıya Bangladeş, Paraguay, Haiti, Madagaskar, Maldivler ve Pakistan başta olmak üzere birçok ülkeden temsilciler katılacak. Bu ülkelerin ortak özelliği, hepsinin gelişmekte olan ülke statüsüne sahip olmaları ve nispeten küçük ekonomilere sahip olmalarıdır.

Daha büyük enflasyon sorunları olan gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları, gelişmiş ülkelere göre Bitcoin ve altcoinleri enflasyondan korunma aracı olarak kullanmaya daha istekli olabilir.

El Salvador, geçen yıl bir Bitcoin yasal ihalesi ilan ederek hasta ekonomisini desteklemek için sert bir adım attı. Geçen ay  Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i yasallaştıran ikinci ülke oldu. Son olarak, ülkenin başkanı bu yasayı geçerse Panama, Bitcoin’i yasallaştıran üçüncü ülke olacak.

Bugün El Salvador’da gerçekleşecek olan görüşmeler, Bitcoin için genel bir pazar düşüşünün ortasında geldi. Bitcoin şimdi en yüksek fiyatından %50’den fazla düştü. Geçen haftaki büyük satışlar sırasında kripto para piyasası yaklaşık 500 milyar dolar değer kaybetti.

Bitcoin düşüşü, El Salvador için borç riskini beraberinde getiriyor

Son düşüşün ardından Bitcoin’i kasasında tutan El Salvador dolar bazında para kaybediyor. Bitcoin kaybının ülkenin borç ödeme yapısını bozma riskini beraberinde getirebileceğine inanılıyor.

Kripto para birimlerinin daha fazla ülke tarafından benimsenmesi, sektör için çok olumlu bir gelişme olarak görülüyor, ancak uzmanlar,  mevcut değişken doğası nedeniyle kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak kullanılması konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Daha fazla ekonomi haberleri için sayfamızı takipte kalın.

 

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir