Facebook’a metaverse’te %50 komisyon

Facebook-Metaverse-Komisyon

Apple’ın komisyonlarını sık sık eleştiren Facebook, kendi geliştirdiği sanal dünyada komisyon istediği ortaya çıktı. Şirket yapılan işlemlerin yüzde 47,5’ini istiyor. Ayrıca bu fiyata vergiler dahil değil.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Ekim ayı sonlarında bir basın açıklamasında şirketin gelecekteki yönünün Metaverse olacağını söyledi.

Zuckerberg, Facebook’un ana şirketinin adının Meta olarak değiştirildiğini de duyurdu. Facebook tarafından oluşturulan sanal dünyalar için komisyon istediği haberi yayıldı.

Şirket, Metaverse harcamalarının %47,5’ini komisyon olarak alıyor. Meta, geliştirdiği sanal dünyadan nasıl para kazanılacağını Horizontal Worlds ile duyurdu.

Şirket açıklamasında dikkat çeken bir ayrıntı, Facebook’un yüzde 30 donanım ve yüzde 17,5 platform ücreti istediğiydi. Facebook yöneticilerine göre bu çok uygun bir fiyat. Horizons Yöneticisi Vivek Sharma,  komisyon oranının daha çok rekabet için olduğunu söyledi.

ZUCKERBERG APPLE'I ELEŞTİRİYOR

Meta CEO’su Mark Zuckerberg daha önce Apple’ın App Store’daki komisyon oranını eleştirmişti. Zuckerberg, %30 uygulama mağazası ücretini eleştirdi ve Facebook’un bunu değiştireceğini söyledi.

  “Sanal dünyayı yarattığımızda, odak noktamız üreticilere onlardan daha fazla para kazandırmaktı. Apple’ın aldığı %30 komisyonla bunu yapmak çok zor. Geliştiricilerin daha fazla para kazanmasına yardımcı olmak için ortaklık programımızı güncelliyoruz.” dedi.

Facebook ve Apple arasındaki rekabet ve komisyon kapışması devam edecek gibi görünüyor. Gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Metaverse Haberleri sayfamızı takipte kalın.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir