FED FAİZ ARTIŞIYLA KRİPTO PARALARDA ÇÖKÜŞ!

FED FAİZ ARTIŞIYLA KRİPTO PARALARDA ÇÖKÜŞ

ABD Fed, faiz artırımını beklentiler doğrultusunda 75 baz puan artırarak politika faiz oranını %3,25’e çıkardı.Bu durum kripto paralarda hızlı bir şekilde satışa yol açtı.

KRİPTO PARALAR FED KARARINDAN SONRA DÜŞÜŞTE

Bitcoin (BTC), dün gün içi işlemlerde hafif alıcılı hareket ederken Fed kararının açıklanmasından önce yukarı yönlü bir volatilite görerek 19.950 dolara kadar yükseldi. Faiz kararının açıklanmasından sonra ise hızlı satışlar geldi ve Bitcoin, günün zirve seviyesinden kapanışa kadar %9’u bulan değer kaybıyla 18.100 dolara kadar geriledi. Gün açılışında ise 18.400 dolar seviyelerinden gelen kısmi alımlarla en büyük kripto para 18.700 dolarda yatay hareket etmeye başladı.

Ethereum (ETH), karar öncesi 1.400 dolar kadar yükseltilirken aşağı yönlü volatilite başladığında %13 kayıp görerek 1.220 dolarda dip gördü. Ethereum’da gün kapanışı ise 1.245 dolar seviyelerinde geldi.

PİYASA DEĞERİ DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR !

Piyasa genelinde de kısa sürede sert düşüşler görüldü. Toplam piyasa değeri, faiz kararı sonrası fon çıkışlarının hızlanmasıyla 870 milyar dolara kadar geriledi. Asya işlem saatlerinde dip seviyelerden gelen kısmi alımlarla ise toplam kripto piyasası değeri 910 milyar dolara kadar toparlandı.

FED BAŞKANI AÇIKLAMALARDA BULUNDU !

Fed Başkanı Powell, faiz kararının açıklanmasının ardından yaptığı basın toplatısında enflasyonu geri bırakmaları gerektiğini söylerken maalesef bunu yapmanın acısız bir yolu olmadığını söyledi. Bu görüş, enflasyonla mücadelede sıkı para politikaların önümüzdeki dönemlerde de uygulanmaya devam edeceğine yönelik güçlü bir sinyal olarak algılandı.

Mevcut makroekonomik görünüm kripto paralarda değer kaybının daha ne kadar süreceğine dair belirsizliğin korunmasını sağlıyor. Bazı kripto yorumcuları ise Bitcoin’in yıl sonuna kadar 10.000 dolarlık seviyelere düşebileceği yönünde yorumlar yapıyor. Bazı uzmanlar, kripto piyasalarının Fed etkisini, kısa vadede kıramayacağını düşünüyor.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir