Fed Faiz Oranı Kararını Açıklarken Kripto Para Piyasasında Dengeler Değişti

Fed-Kripto-Faiz

Faiz oranları artışıyla kripto para birimleri yükselişe geçti.

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 0,50 baz puanlık faiz artırımı açıklamasıyla daha fazla artırım bekleyenler ters köşe oldular! Öte yandan kripto para piyasası, Fed’in baskısı altında kaybettiklerini yeniden kazanma sürecine girdi. Fed’in faiz kararının ardından kripto para birimleri sert bir yükselişe girdi. Bitcoin, günlük bazda %5.20 artışla 40.000 dolar seviyesine ulaştı. Cardano (ADA) ve AVAX gibi altcoinler, değerlerini %10’un üzerinde artırmayı başardı.

Fed faiz oranlarını artırdı ve kripto para piyasası yeşile döndü! Karamsar Fed senaryoları, kripto para piyasasına kötü yönde etkiliyordu. ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyon oranının ardından faiz artırımı kararı beklenirken, bunun yerine Fed faiz oranlarını 50 baz puan artırarak aralığını %0,25-0,50’den %0,75-1’e yükseltti. Bu durum kripto para piyasasının lehine oldu.

FED faiz karaı piyasaları neden bu kadar etkiliyor?

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları piyasayı doğrudan etkiliyor. Bunun ana nedeni, ABD dolarının rezerv para birimi olmasıdır. Fed’in faiz artırımlarının tetiklediği daha güçlü bir ABD doları, yatırımcıların kripto para birimleri veya hisse senetleri gibi daha riskli varlıklar yerine daha az riskli ABD tahvillerine yönelmesiyle risk iştahını azaltıyor.

Ayrıca Fed’in faiz artırımları finansal kuruluşların borçlanma maliyetlerini doğrudan etkiliyor. Finansal kurumlar ve bireysel yatırımcılar, borçlanma maliyetleri yükseldikten sonra harcama konusunda daha isteksiz davranıyor ve bu da paranın birlikte daha pahalı hale gelmesine neden oluyor.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir