HACKER GRUBUNA 7.5 MİLYON$ DEĞERİNDE BITCOIN ÖDEDİLER!

Hacker-Fidye-Bitcoin-7-5-Milyon-Dolar

Fidye hack olaylarında bir skandal daha! İngiltere’de bulunan lüks mücevher şirketi Graff Diamonds, verilerini hackleyen Rus çeteye 7.5 Milyon$ Bitcoin(BTC) ödemesi yapmak zorunda kaldı. Çete, şirketin yüksek profilli müşterilerinin özel bilgilerini ele geçirdiğini belirtti. Graff ise sigorta şirketine ödemeler için dava açtığını belirtti.

MÜCEVHER ŞİRKETİ, HACKER GRUBUYLA DAVALIK OLDULAR !

Geçtiğimiz sene ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birinin hacklenmesiyle dünya haberlerini etkileyen fidye yazılım saldırıları bu kez lüks mücevher sektöründe yaşandı. İngiltere’nin bu anlamda en büyük şirketi olarak görülen Graff Diamonds’ın önemli müşterilerinin özel bilgileri bir Rus hacker çetesi tarafından ele geçirildi.

SİGORTA ŞİRKETİNE DAVA AÇTILAR!

Orta Doğu bölgesinin petrol zengini krallık ailelerinin bireylerini de müşteri portföyünde barındıran Graff şirketi, fidye isteyen hacker grubuna, bilgilerin kamuya açıklanmaması için 7.5 milyon dolar ödeme yaptı. Fidye Bitcoin ile ödendi. Hacker’lar ilk etapta 15 milyon dolar istemişler ancak daha sonra şirketin verdiği yarı yarıya ödeme teklifini de kabul etmişlerdi. Mücevher şirketi ise fidye sonucunda paranın ödenmek zorunda kaldığını iddia ederek, bu meblağı sigorta şirketi Travelers Companies’den talep etti ancak talep reddedildi. Graff ise bu anlaşmazlık sonucunda sigorta şirketini ödeme yapılması için mahkemeye verdi.

BİR KISMINI SIZDIRDILAR VE ÖZÜR DİLEDİLER

Geçtiğimiz sene ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birinin hacklenmesiyle dünya haberlerini etkileyen fidye yazılım saldırıları bu kez lüks mücevher sektöründe yaşandı. İngiltere’nin bu anlamda en büyük şirketi olarak görülen Graff Diamonds’ın önemli müşterilerinin özel bilgileri bir Rus hacker çetesi tarafından ele geçirildi.

Rus hacker grubu Conti’nin yaptığı saldırı Eylül 2021 tarihliydi ve Suudi, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri aile mensuplarının da bilgilerini içeriyordu. Hacker grubu aile mensuplarının bilgilerinin bir bölümünü ise önceden sızdırdı. Niyetinin ciddi olduğunu belirtmek için böyle bir harekette bulunmak zorunda olduklarını belirten grup, aile mensuplarından ise özür dilemeyi de ihmal etmedi. Hacker’lar, ödeme yapılmaması durumunda daha fazla bilgiyi sızdıracaklarını belirtmişlerdi.

Grup yaptığı açıklamada ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Amacımız, ülkeler ekonomik baskı altında her geçen gün daha çok çökerken iğrenç derecede pahalı alımlar yapan ABD-Birleşik Krallık-AB neo-liberal plütokrasisiyle ilgili daha çok Graff bilgisini yayınlamaktır”

Şu ana kadar ise hacker grubunun Bitcoin’leri nakde çevirip çevirmediği bilinmiyor ancak Kasım ayında 69 bin dolara çıkan Bitcoin fiyatı düşünüldüğünde, eğer para dolara çevrilmediyse, hacker’ların ellerinde bulunan meblağın bugün çok daha az değerde olduğu söylenebilir. Graff’ın ödemesinin yaklaşık 118 Bitcoin olduğu iddia edilirken, bu paranın dolar karşılığı şu anda 2.3 milyon dolara tekabül ediyor.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir