Metaverse Oyunları

Kripto paralar ve Blockchain, geçmişi yakın zamana dayanıp geleceği ise gelişime, sürdürülebilirliğe ve yeniliğe daima açık bir sektör olarak hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Hayatımızda birçok kolaylığa olanak sağlayan bu teknolojiyi bir örnek olan “METAVERSE” kavramı ile ele alalım.

Metaverse Nedir?

Metaverse kavramı, Türkçe ’de “sanal evren” ve “öte evren” olarak bilinir. “Metaverse‘” kullanıcıların internet üzerinde var olan bir dünyaya bağlanmasını sağlıyor. VR kulaklıklar, artırılmış gerçeklik (AR), akıllı saatler ve akıllı gözlükler kullanarak bu sanal gerçeklik evrenine erişebilmekse mümkün.

Metaverse Oyunlarına Göz Atalım

SANDBOX (SAND) – 1.90$

Blockchain teknolojisinin NFT içeriğinden yararlanıp oyuncuların metaverse’de sanal dünyalar ve ekosistemler oluşturmasına izin verirken aynı zamanda da dijital dünyalarda güvenlik ve özgünlük sağlar.

 • Kendinize ait oyun içi eşyalar yaratabildiğiniz ve satabildiğiniz blockchain altyapılı oyundur.
 • Ethereum(ETH) ağında çalışır.
 • Metaverse kavramının başta gelen projelerindendir.
 • BINANCE , OKEX , HUOBI , FTX , GATEIO gibi popüler borsalarda bulunur.
 • Piyasa Değeri $2.260.294.886
 • Dolaşım Arzı 1.227.539.778
 • Toplam Arz 000.000.000

SANDBOX OYUNU

Oyuncuya oyun dünyasında hareket ve ilerleme özgürlüğü veren bir açık dünya konseptli video oyunudur. Bu tarz oyunlarda herhangi bir amaç olmayabilir. Kişi kendi istediği şeyleri yapıp rahat bir biçimde eğlenebilir. Oyuncular kendilerine ait araziler yaratabilir ve yarattıkları oyun dünyasını istedikleri gibi inşa edip, yönetebilirler.

Metaverse-Sandbox

OYUN MEKANİĞİ

Gerçek hayata benzetebileceğimiz gibi, oyuncuya oyun içerisinde sağlanan çeşitli eylemler, davranış ve kontrol mekanizmaları sunmaktadır. Basit kontrol yönetimleriyle herkesin rahatça oynayabileceği bir mekaniğe sahiptir. Buna en bilindik olarak “MINECRAFT” oyununu örnek verebiliriz. Kişi istediği dünyayı sanal alemde yaşayabiliyor.

SAND ANALİZİ

Destek noktası olarak 1.80 seviyesi, direnç olarak ise 2.048, 2.18,2.30  2.42 , 2.64 seviyeleri bulunuyor.

Metaverse-Sand-Analiz
Metaverse-Sand-Analiz-Grafik

SANDBOX HABERLERİ

SoftBank’den 93 milyon dolar yatırım aldı. Günümüzün girişim ekosisteminin en popüler alanlarından biri haline gelen NFT tabanlı oyun girişimleri, yeni yatırımlar almaya devam ediyor. NFT entegreli “metaverse” geliştirme hedefi ile hareket eden Hong Kong merkezli The Sandbox, B serisi yatırım döneminde 93 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Söz konusu 93 milyon dolarlık yatırım SoftBank Vision Fund 2 eşliğinde gerçekleşti. Gerçekleşen yatırım ile SoftBank Vision Fund 2, ilk kez kripto alanında bir yatırım yapmış oldu.

MANA(DECENTRALAND) – 1.26$

MANA, Decentraland’da mal ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla kullanılan dijital varlık tokenı olarak bilinir. Tokenlar Ethereum üzerine oluşturulmuştur. MANA, fiyat para birimi veya diğer dijital para birimleri için satın alınabilir ve satılabilmektedir.

·         Metaverse projelerinin başında gelir.

·         ETH ağında çalışır

·         Piyasa Değeri $1.842.921.485

·         Dolaşım Arzı 1.510.368.221

·         Toplam Arz 2.193.675.627

·         BINANCE, OKEX , HUOBI , KUCOIN , GATEIO gibi popüler borsalarda vardır.

MANA OYUNU DECENTRALAND

Decentraland, 90.601 parsel araziden oluşan merkeziyetsiz 3D sanal gerçeklik ekosistemidir. Giriş yapılıp bir avatar oluşturabilir, arazi satın almaya ve bu satın aldığınız arazilere oluşumlar (sinema, oyun alanı lunapark, ev) vs. aklınıza gelebilecek istediğiniz yapıları inşa edebilirsiniz.

Mana-Decentraland

DECENTRALAND NASIL OYNANIR?

Web sitesine giriş yaptığınızda, sayfanın ortasında “Get Started” yazan büyük kırmızı bir buton vardır buraya tıklayarak ardından ETH cüzdanınızı kullanarak oyuna kayıt olmanız veya misafir olarak devam etmeniz istenir.

Metaverse-Decentraland

Bir MetaMask cüzdanı bağlanmalı ve gerekli izinler imzalanmalı. Oyun yüklendikten sonra kendi avatarınızı yaratabilirsiniz. Avatarı istediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz.

Metaverse-MetaMask

Avatar işi bittikten sonra sol alttaki “Done” butonuna tıklayıp isim belirleyin ve koşulları kabul ederek oyuna başlayabilirsiniz.

Metaverse-Decentraland-Avatar

Oyun bize ekranınızın altında bir eğitim kutusu gösteriyor, buradan oyunla ilgili temel eğitimlere ulaşabiliriz. Oyunda çeşitli sütunlar vardır, bu sütunlar bizim oyun seçeneklerimizdir. Örneğin “Events” kısmından o an oyunda hangi etkinlik varsa görebiliriz.

Metaverse-Decentraland-Oyun

“M” tuşuna bastığımızda ise harita açılacaktır ve herhangi bir noktaya tıklayarak ışınlanabiliriz.

Metaverse-Decentraland-Mana-Oyun

DECENTRALAND PAZARI

Her oyunda olduğu gibi Pazar sistemi bulunmaktadır, bu sistemde koleksiyonlar, kıyafetler oyun içi ticareti yapılabilen her şey satılabilirdir. Web sitelerinden “Marketplace” kısmına tıklayıp yada oyun içi “M” tuşuna basarak bu kısma erişebilirsiniz.

Metaverse-Decentraland-Marketplace

MANA TOKEN NEDİR?

Decentraland’ın oyun entegreli para birimi olarak gerekli olan diğer token ise MANA’dır. LAND’den farklı olarak MANA, LAND parselleri karşılığında yakılabilir, harcanabilir ERC-20 tabanlı kripto para birimi ayrıca Marketplace’te çeşitli şeyleri satın almak için kullanılabilir.

MANA ANALİZİ

İlk satış bölgeleri olarak 1.43 – 1.58 – 1.84 seviyeleri, olası düşüşlerde yukarı yönlü tepki alabileceği ise 1.08 seviyesi çalışacaktır.

Metaverse-Mana-Analiz

ENJIN(ENJ)- $0,86

“ETH” ağı üzerine inşa edilmiş “ENJ” protokolü kullanan bir tokendır. Web sitelerinde ve oyun platformlarında kullanılabilecek bir dijital para olarak tanımlanabilir. Çeşitli oyunlarda “ENJ” kazanabildiğiniz gibi kazandığınız bu ENJ’ler ile oyun içerisinde üyelik seviyeleri geliştirilip, oyun içinde alışveriş gibi eylemleri yapabilirsiniz

 • Metaverse projelerinin başında gelir.
 • ETH ağında çalışır.
 • Piyasa Değeri $811.680.460
 • Dolaşım Arzı 934.340.659
 • Toplam Arz 1.000.000.000
 • BINANCE, KRAKEN, HUOBI, MXC, GATEIO gibi ana borsalarda bulunur.

ENJI COIN (ENJ) NASIL ÇALIŞIR?

Öncelikle ETH tabanlı bir cüzdana sahip olmanız gerekiyor. Bu sayede diğer oyuncular ile etkileşim halinde olup ticaret gerçekleştirebilirsiniz. Bir oyundan kazanılabilen ENJ’ler diğer oyunlara aktarılabilir. Oyun içinde ENJ ile dijital ürünler alınıp satılabilir, takas edilebilir ya da oyun içi çeşitli aktiviteler ile ENJ kazanabilirsiniz.

ENJ EKOSİSTEMİ OYUNLARI NELERDİR?

 • 9LivesArena1
 • LostRelics
 • The Six Dragons
 • Age of Rust
 • Forest Night

ENJ AVANTAJLARI NELERDİR?

Kuruluş tarihi olarak diğer “metaverse” projelerinden daha erken olduğu için köklü, belirli bir oyuncu kitlesine ulaşmıştır. Çalışma ekibi olarak iyi işler (yeni projeler, ön satışlar) başarabilen bir ekibe sahiptir. Kendi blockchaini yerine Ethereum üzerinde olan ERC-20 tokenı olması ve ERC-1155 akıllı kontratlarını destekliyor olması adaptasyonunu hızlandırmıştır. Böylece büyük firmaların (Samsung, Unitiy vs.) ilgisini çekmiştir.

ENJ ANALİZİ

İlk destek olarak 0.78 seviyesi çalışacaktır, önümüzde ki dirençler olarak ise 1.19 özellikle ise 1.28 seviyesi çalışacaktır. Eğer bu seviyelerin üstünde tutunduğu sürece 1.48 ve 2 seviyeleri hedeflenebilir. Kısa zaman diliminde incelediğimizde ise 1.20 ve 1.08 seviyelerinden olası satışlar gelebilir.

Metaverse-ENJ-Analiz

MOBOX(MBOX) – 1.57$

P2EARN oyunudur. NFT’ler üretip, takas edebileceği ve kazanabileceği bir platformdur. Platform tarafından sağlanan ücretsiz oyunlara herkes katılabilir. Ayrıca stake sistemi olup bunu kullandığınızda oyun içi MoMo NFT’ler elde edebilirsiniz.

 • Güçlü destek bölgelerinden hacimli alım tepkisi yiyen ve fiyatı tutabilen bir coindir.
 • BSC ağında çalışır.
 • Piyasa Değeri $214.289.227
 • Dolaşım Arzı 138.675.591
 • Toplam Arz 382.859.949
 • BINANCE, PANCAKESWAPv2, BKEX, AAX gibi borsalarda bulunur.
Metaverse-MBox

MBOX 3 ANA KISIMDAN OLUŞUR

NFT pazarı

MoMo NFT’leri diğer kişilerle genel olarak ticaret amaçlı kullanılır, tamamen merkeziyetsiz pazar yeridir.

NFT oluşturucu

ERC-721 protokolünü kullanarak MoMo NFT’si oluşturmak isteyen kullanıcılar içindir.

Oyun yaratıcısı

Oyunları MBOX platformunda uygulamaya geçirmek ve sunmak bir API koleksiyonudur. Ayrıca geliştiriciler MBOX tokenlarını ve MoMo NFT’lerini oyunlarına kolaylıkla dahil edebilir.

MBOX’IN GENEL KULLANIM AMACI NEDİR?

 • NFT oyun platformu aracılığıyla işlemlerin yapılması.
 • Platform bonusları için bahis yapmak.
 • Kaynakların nasıl elde edildiğini belirlemek için yönetim oyları kullanılır.

MBOX ANALİZİ

BINANCE’da açılış fiyatı 1.96 olduğu ve güncel fiyatından yüksek olduğu için destek noktası olarak sadece 09.05.22 tarihinde 1.35’ten döndüğü seviyeyi verebiliriz. Direnç olarak çalışabilecek seviyeler ise sırasıyla 1.79 – 2.00 – 2.20 – 2.49 ve 2.98 seviyeleridir.

Metaverse-Mbox-Analiz