Mona Lisa ’nın Pastalı Saldırıya Uğradığı Hali NFT Oldu

Mona-Lisa-NFT

Metaversenft Haber: Dün Fransa’nın başkenti Paris’te Louvre’da sergilenen Mona Lisa tablosuna pasta saldırısı dünyanın gündemine oturdu. Eylemi iklim sorununa dikkat çekmek için başlattığını söyleyen kampanyacı, “Dünyayı düşünün. İnsanlar dünyayı mahvediyor!” ifadelerini kullandı. Saldırının ardından Mona Lisa’nın pastalı görüntüsü sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı.

Leonardo da Vinci’nin Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen en ünlü eseri Mona Lisa saldırıya uğradı. Saldırganın müzeye tekerlekli sandalyeli yaşlı bir kadın kılığında girdiği iddia edildi. Saldırgan tekerlekli sandalyeden kalktı ve elindeki pastayı ünlü tabloya fırlattı. Ünlü parça cam paravanla korunduğu için zarar görmedi. Kirli cam hızla temizlendi ve müze orijinal şekline geri döndü.

Saldırının ardından Mona Lisa dijital tasarımcılar NFT oluşturmaya başladı.

Saldırının ardından dijital tasarımcılar harekete geçti. Olaydan sonra bir Türk dijital tasarımcı Mona Lisa’nın pastadan NFT‘sini yaptı. Tasarımcı Can Aksu’nun NFT açık artırması 0.10 ETH‘ye (193.57 $) satıldı.

Bu Mona Lisa’ya yapılan ilk saldırı değil. 2011 yılında bir Rus kadın, Fransız vatandaşlığı verilmemesini protesto etmek için bir tablonun üzerine bir bardak çay dökmüş ve tablonun koruyucu camı zarar görmüştür.

1956’da ise tabloya asitli saldırı gerçekleşmişti. Resmin alt kısmı ağır hasar görmüş ve daha sonra restore edilmiştir. Resim o zamandan beri koruyucu bir kapağın arkasında sergilendi.

Metaversenfthaber.com Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir. Metaverse Haberlerimizi web sitemizden, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir