ONCHAIN

ONCHAIN NEDİR?

On-chain Analiz (zincir içi analiz), yatırımcıların ticaret stratejilerini/sistemlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla halka açık blok zincirinde bulunan bilgilerden yararlanma ve bir araştırma stratejisidir. – Nft Haberleri

Onchain-Analiz

On-chain veriler genellikle belirli bir kamuyu, halka açık blockchain ağında meydana gelen tüm işlemlerle ilgili bilgileri içerir. Örneğin, gönderim ve alım adresleri, aktarılan tokenler veya para birimleri, işlem tutarı, işlem ücreti ve belirli bir adres için kalan fonlar gibi işlem ayrıntıları. Ayrıca zaman süreçleri, madenci içerikleri hakkında bilgi, ödüller ve akıllı sözleşme kodu gibi blok verileri de içerir.

Bitcoin-Kripto-Btc-Piyasa-Onchain

ONCHAIN İLE TEKNİK ANALİZ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Teknik analizde yatırımcılar kripto paranın geçmiş grafiği üzerinden o kripto parayı hangi seviyelerden alabileceği, hangi seviyelerden satması gerektiğini belirleyip buna göre kendisine yol çizer, On-chain analizinde ise tamamen blok zincir üzerinde gerçekleşen ve daha önce gerçekleşmiş olan işlemlerin yorumlanmasıyla bu durum sağlanır. Teknik analizde olduğu gibi On-chain analizinde de kullanılan indikatörler mevcuttur. On-chain analizi bizlere  blok zincirleri üzerinde gerçekleşen işlemlerin mevcut durumu hakkında indikatörlere göre veya geçmişte o değerler tekrarlandığında oluşabilecek fiyat hareketleri hakkında öngörü sağlar.

Onchain-Teknik-Analiz

ONCHAIN ANALİZLERİ NASIL ÇALIŞIR?

Onchain için metrikler genel olarak üç kategoride bulunur:

  • Kriptopara piyasası değeri
  • Bir varlığın HODL durumu
  • Kriptopara biriminin gelecekteki beklentileri
grafik-Onchain-Kripto

PİYASA DEĞERİ

Bir kripto para biriminin piyasa değeri, blok zinciri ağının net değeridir. Bir ağın toplam değeri, kripto para fiyatının toplam dolaşımdaki arzıyla çarpımı olarak tanımlanır. Ağın net değerini belirlemenin yanı sıra piyasa büyüklüğünü, benimsemeyi ve kripto varlığıyla ilgili riskleri değerlendirmek için piyasa kapitalizasyonunu da kullanabiliriz.

HODL

Analistler, piyasadaki eğilimi ve kullanıcı tarafından tutulan kripto para birimlerini belirlemek için HODL dalgası metriğini kullanır. HODL dalgası, analistlere yatırımcıların varlığı bir tokeni HODL yani ellerinde tutup yükselişi beklediklerini kontrol edip etmediklerini veya hızlı bir şekilde satıp satmadıklarını söyler. Piyasanın ruh halini ve HODLer’ların bakış açısını, yani fiyatın düşebileceğini hissedip hissetmediklerini veya bir artış bekleyip beklemediklerini belirler.

HODL-Onchain

On-chain analizleri ağdaki “balinaların” ve büyük yatırımcıların konsantrasyonunu belirlemek için kripto para konsantrasyon ölçümlerini de kullanır. Örneğin, birkaç adreste tokenin önemli bir yüzdesine sahip olduğu bir varlık olduğunu varsayalım, bu, balinaların ve büyük ölçekli yatırımcıların token’ları boşaltarak piyasayı kolayca manipüle edebilecekleri anlamına gelir. Bu nedenle, büyük token HODLer’larının konsantrasyonunu analiz etmek, kripto para yatırım risklerini en aza indirmek için çok önemlidir.

GELECEK BEKLENTİLERİ

Bir kripto varlığının yatırımcılar arasında çekiş kazanıp kazanmadığını anlamak için gelecekteki vadeli işlemlerin toplu açık pozisyonu takip edilebilir.

Onchain-Grafik-Analiz

Bir token’ın veya altcoin’in fiyatını Bitcoin fiyatıyla ilişkilendirmek, yatırımcılar için riski en aza indirir, çünkü Bitcoin fiyat düşüşleriyle daha güçlü bir şekilde ilişkili olan kripto paralar için kayıpları azaltmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir borsadan (belirli zaman dilimlerinde) belirli token’ların giriş ve çıkışları, On-chain analistlerin varlığın benimsenme durumunu değerlendirmesine yardımcı olurken, yüksek net değerli bireylerin ve kurumsalların ticaret faaliyetleri için bir alarm sinyali görevi görür.

ONCHAIN HABERLERİ

Onchain hakkında güncel ve son dakika haberlerini takip edebilirsiniz.